Projektjeink:


Erdei iskola II.

 

A "TÁMOP 3.1.4" pályázat lehetőséget biztosított arra, hogy tanulóink részt vegyenek egy négy napos, a kacsárdi Erdei Iskola szervezésében lebonyolításra kerülő erdei iskolai oktatásban.

 

Szakmai beszámoló az erdei iskoláról

2013.10.02-án reggel 8 órakor indult útnak az autóbusz 60 gyerekkel és 6 nevelővel a Kácsárdon található Erdei iskolába. A gyerekek izgatottan várták a programokat.

Megérkezésünkkor Bardi Miklós szervező fogadott bennünket.

A szobák elfoglalása után ismertettük a programot és felkészítettük a gyerekeket a balesetek megelőzésére.

A közös ebéd után látogatást tettünk Széphalomra a Magyar Nyelv Múzeumába.

Szeretettel fogadtak bennünket és a múzeum bemutatása után a gyerekek interaktív foglalkozáson vettek részt. Játékos vetélkedő keretében ismerkedtek a gyerekek a magyar nyelv szépségeivel. Csapatokban érdekes feladatok során fedezhették fel a különböző társadalmi csoportok szókincshasználatát, a nyelvújítók munkáit, érdekes szlengeket, közmondások, szólások eredetét, a szövegalkotás árnyaltabbá tételéhez szükséges szinonimákat.

A Kazinczy Emlékházban a nyelvújító munkásságáról szereztünk ismereteket.

Késő délután a Magyar Kálváriára indultunk el gyalogosan. A Kálvária bemutatása során megismerhettük a Trianoni béke során elveszített magyar városokat. A stáción a tanulók megismerkedtek a magyar történelem ezen korszakával és ezáltal erősödött magyarság tudatuk, a magyarság összetartozásának érzése.

A nap során sok élménnyel gazdagodtak a gyerekek és feladatul kapták, hogy zárásként plakáton örökítsék meg ezeket.

A második nap reggeli után előadást tartott Géczy István középiskolai tanár „Csodálatos Zemplén” címmel, amely által a növény- és állatvilág változatosságával és szépségeivel ismerkedhettek meg a gyerekek.

A délelőtt folyamán megérkezett Gombos István fafaragó. Vezetésével kézműves foglalkozáson vettek részt a fiúk és a lányok egyaránt: fát faragtak, égettek, gravíroztak. Mindenki aktívan, ügyesen dolgozott, ajándékokat készítettek szüleiknek, testvéreiknek, barátaiknak.

Ebéd után Beszeda Imre főiskolai tanár tartott érdekes, színvonalas, látványos fizikai bemutatót. A mindennapi életben megtalálható eszközökkel szórakoztatóan mutatta be a fizikai törvényszerűségeket. A gyerekek nagyon élvezték, megértették a fizikai összefüggéseket.

A délutáni program a környék nevezetességeinek megtekintésével folytatódott. A füzéri vár volt az úti cél, melynek elérése kellőképpen megmozgatta a gyerekeket. A várból gyönyörködhettek az ősz színeiben, a táj szépségében.

Vacsorát követően megmutathatták ének tudásukat karaoke keretében.

Az erdei iskola harmadik napján a reggeli után Hegyessy Gábor muzeológus előadását hallgattuk meg az ízeltlábúakról. Nagy érdeklődéssel követték a gyerekek az előadás anyagát. A színes képek, a sok érdekes tapasztalat felkeltette figyelmüket. Bátran kérdeztek, hozzászóltak.

A tízórait követően Gombos István fafaragó mélyítette gyakorlati tudásukat a fafaragásról, gravírozásról, égetésről.

A nap fénypontja volt a gyerekek számára a sátoraljaújhelyi bob pályán való „kalandozás”. Vidámság, pörgés, kacagás és a gyors száguldozás jellemezte a délutánt. A játékszabályokat betartva, figyelmesen, óvatosan lejtettek a bobbal tanulóink.

A vacsora után élménybeszámolót tartottak a kijelölt csoportok napi élményeikről. Kedvenc eseményeikről szívesen, gazdagon számoltak be.

Az esti Disco alkalmával levezethették a napi fáradságot, mulathattak, szórakozhattak. Volt közös tánc, közös éneklés. Jó hangulattal tértek nyugovóra.

A negyedik nap a gyerekek szomorúan ébredtek, mivel elérkezett az utolsó nap.

Az ízletes és bőséges reggeli után kiállítottuk a plakátokat, amelyeket élményeikről készítettek a gyerekek.

A tízórait követően ismét a bob pályára vitt a busz bennünket. Mindannyian élvezték a jó levegőt, a száguldást.

A finom ebéd után még kihasználták a kevés szabadidőt, fociztak, trambulinoztak és elbúcsúztak a tábortól.

A késő délutáni órákban érkeztünk meg Nyírkarászba, ahol a szülők az iskolánál várták gyerekeiket.

Összegzés:

Az erdei iskolában eltöltött 4 nap kitűnő lehetőség volt a közösségek összekovácsolódására, a megismerésre, személyiségformálásra.

Tudásuk gazdagodott az előadások, kirándulások, gyalogtúrák által szerzett tapasztalatokkal.

Megismerték a zempléni vidéket, tájait, nevezetességeit, az ott élő emberek mindennapjait.

Nyírkarász, 2013. október 11.

Képek:

 

Hírekhez

Pályázathoz